Dnia 11 listopada 2019 roku, w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny oraz z różańcem w ręku, z modlitwą za tych wszystkich, którzy oddali życie za jej wolność, udaliśmy się w procesji pod krzyż na Wzgórze Iwankowskie.

Na Wzgórzu, pod Krzyżem Jubileuszowym, odbył się apel ku czci poległych, delegaci Związku Podhalan, Wiejskiego Ośrodka Kultury i Harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze. Historię postawienia krzyża w tamtym miejscu przypomina tekst umieszczony na tablicy: Z inicjatywy ks. Antoniego Kolarza i ks. Mikołaja Piechury odbyła się 11 listopada 1921 roku wielka manifestacja patriotyczna dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od kościoła w Ochotnicy Górnej wyruszył wówczas kilkutysięczny pochód mieszkańców całej Ochotnicy, który ze śpiewem pieśni „Boże coś Polskę” wszedł na Wzgórze Iwankowskie wznoszące się nad cmentarzem, gdzie postawiono krzyż a na nim w blasze wycięty napis: „Bogu i Maryi na chwałę, Ojczyźnie w hołdzie, na pamiątkę zmartwychwstania Polski 11 listopada 1918”. Tablica ta, odnowiona w 2009 roku dzięki staraniom WOK-u, OSP, KGW i Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej, widnieje przy krzyżu do dzisiaj.

Dziękujemy wszystkim za wspólny udział w uroczystościach, wspólną modlitwę i włączenie się w te rocznicowe obchody, dając przykład patriotycznej postawy. Bóg zapłać !

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości autorstwa pana Józefa Czajki:

http://www.zpog.pl/20191111_niepodleglosc.php?fbclid=IwAR3zXvW263n5H_
syZqV2Inxi5FNQKzR7sjZCpfSPt0EomojnVhVodXxNBEI